Retsept ja fotod Tuuli Mathisen

Retsept

Neljale kuni kuuele

Koostisosad

 • 4×200 g talle ristluutükke (lamb chunks), sügavkülmast

Marinaad:

 • 2 sl sambal oelek tšillipastat
 • 2 sl oliiviõli
 • 3-4 küüslauguküünt
 • 2 sl sidrunimahla
 • Hakitud värsket peterselli (sobib ka rosmariin, pune, koriander, tüümian)
 • Soola ja pipart

Valmistamine

Sellist talle ristluutükki võib küpsetada ka tagasihoidliku maitsestusega kasutades vaid soola, pipart ja mõnd ürti (rosmariin, pune, tüümian), aga väga maitsev jääb see ka vürtsika marinaadiga. Sobib hästi just neile, kes tulisemate toitude sõbrad. Marineerimiseks kasutasin siin KariaMarketist sambal oelek tšillipastat.

Sulata esmalt talle ristluutükid aeglaselt ehk tõsta nad eelmisel päeva sügavkülmast tavakülmikusse ja edasi sulata juba toatemperatuuril.

Sega kokku marinaadi ained. Tõsta lambatükid marinaadi ja jäta 2-3 tunniks külmikusse maitsestuma. Vahepeal võid lihatükke marinaadis keerata. Võta liha tund enne grillimist toatemperatuurile.

Kuumuta grill ja grlli liha mõlemalt poolt sõltuvalt lihatüki suurusest 7-10 minutit või seni, kuni lihatükk on soovitud küpsusastmega. Liha küpsust kontrolli lihatüki vetruvust testides. Toores liha on vetruv. Tõsta grillilt ja jäta fooliumi alla puhkama umbes 10 minutiks enne, kui lihatüki lahti lõikad.

Lambaliha

Grillihooajal tasuks lisaks eestlaste lemmikutele sealihale ja kanale grillile sättida ka lambaliha. Loodetavasti on paljude õigustamata kartus lambaliha kasukamaitse kohta jäänud jäädavalt minevikku, sest kvaliteetne noore lamba liha ei ole kindlasti kasukamaitsega. Tegemist on ühe parema ning puhtama lihaga üldse. Lambalihal on väga mõnus iseloomulik maitse, mis sobib hästi just sütel grillimiseks.

KariaMarketis müüdav Uus-Meremaa päritolu lambaliha on tõeline kroonijuveel, sest need lambad on kasvanud ilma liialdamata planeedi ühes kõige puhtamas ja puutumatumas piirkonnas avatud karjamaadel värskes õhus. See kõik on tunda ka liha kvaliteedis ja maitses.

Ovation kaubamärgi all müüdav lambaliha on 100% rohumaal vabapidamisel peetud talledelt-lammastelt. Lambad kasvatatakse üles ilma antibiootikumide, kasvuhormoonide või geneetiliselt töödeltud söödata. Liha kvaliteedist annab tunnistust ka see, et erinevaid valmistusviise kasutades jääb liha õrn, mahlane ning puhta maitsega.

Mina valmistasin grillitud liha Ovation talle ristluutükist. Rohumaa lambaliha sisaldab märkimisväärselt vähem rasva, samuti on kõrge vitamiinide ja mineraalainete sisaldus ning kuni viis korda suurem oomega-3 rasvhappe sisaldus kui teraviljasöödal kasvanud lammastel.

Ovation lambaliha kohta kehtib tavapärane reegel, et vähem on rohkem. Vältida tuleks nii ülemaitsestamist kui ka üleküpsetamist. Lambaliha võib jääda roosakas ja poolküps, nii tuleb mahlane ning õrn maitse kõige paremini välja.

Siin tasub silmas pidada mõnd lihtsat reeglit:

 • Sulata liha aeglaselt ehk siis tõsta liha eelmiel päevas sügavkülmast tavakülmikusse ja lase tal rahulikult sulada. Nii lõhud liha struktuuri kõige vähem.
 • Enne kuumtöötlemist tõsta liha umbes tund varem toatemperatuurile, et temperatuuride vahe oleks väiksem ning liha jääks mahlasem.
 • Küpsetades lähtu lihatüki eripärast ja arvesta küpsemise aeg vastavalt sellele. Ära aja näpuga retseptides järge, vaid jälgi ka ise, mis su lihatükiga toimub.
 • Liha valmistades tasub liha esmalt kõrgel temperatuuril pruunistada, et lihamahlad kinni kõrvetada. Nii jääb liha sisemus mahlasem. Pruunistada tuleks lihatükki igast küljest ning selleks sobib nii kuum pann kui ka grill.

Peale küpsetamist vajab liha puhkamiseks aega, muidu jooksevad kohe lahti lõigates lihamahlad väljad. Liha peaks puhkama fooliumi all soojale taldrikule asetatult. Üldiselt on nii, et lambaliha puhkamise aeg sõltub lõikest, tüki suurusest ja küpsetusajast. Mida kiiremini lambaliha on küpsetatud, seda pikemat puhkamisaega see vajab.